Aktualizacja: 26.08.2024
Czy wiesz, że musisz rozliczyć formularz A1? Nie rozliczanie zaświadczenia A1 to poważny błąd… Wiele osób tego nie wie i wpada w poważne problemy, ponieważ ZUS ustala im rezydencję podatkową w kraju, w którym pracowali. Np. w Holandii podatek dochodowy wynosi 37,07% a w Polsce ryczałt dla osoby wykonującej prace budowlane to 5,5%. Warto więc zgłosić się do odpowiedniego biura rachunkowego, aby dowiedzieć się, czym jest zaśwaidczenie A1 oraz prawidłowo się rozliczyć i nie zapłacić kilka razy więcej podatku, niż byśmy chcieli.
Praca za granicą i podatki w Polsce mają wiele zalet. Zazwyczaj zarabia się tam więcej, a podatki w Polsce należą do najniższych w Europie, więc nawet przyjemnie się je płaci. Nasze Urzędy Skarbowe i ZUS patrzą przychylnie na takich pracowników, choć to wcale nie oznacza, że ułatwiają im życie. Dlatego warto się zabezpieczyć i dopełnić wszystkich formalności, takich jak złożenie wniosku o wydanie zaświadczenia A1, zgłoszenie do VAT UE, wybór odpowiedniej formy opodatkowania i tak dalej.
Pisaliśmy o tym wszystkim w artykule: Jak pracować za granicą i płacić podatki w Polsce?
Dzisiaj czas na krok dalej: porozmawiamy o tym, na czym polega rozliczanie zaświadczenia A1.
Co to jest zaświadczenie A1?
Czym jest Zaświadczenie A1? To dokument potwierdzający, że pracownik podlega przepisom ubezpieczeniowym w danym państwie Unii Europejskiej. Na swojej stronie ZUS wyjaśnia, że: „Zaświadczenie potwierdza, że w okresie pracy za granicą właściwe jest ustawodawstwo polskie, a więc składki powinny być opłacane w Polsce.”. To ważne, bo zaświadczenie A1, zwane również zaświadczeniem o zgodności z systemem ubezpieczeń społecznych, jest dokumentem potwierdzającym, że dana osoba podlega ubezpieczeniom społecznym w danym kraju Unii Europejskiej lub Europejskiego Obszaru Gospodarczego.
Jak uzyskać zaświadczenie A1?
Jest ono wydawane przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych lub inny organ zajmujący się ubezpieczeniami społecznymi w kraju, w którym osoba ubezpieczona wykonuje pracę. Osoba posiadająca zaświadczenie A1 musi rozliczyć swoją pracę w danym kraju zgodnie z tamtejszymi przepisami ubezpieczeniowymi. Wniosek o wydanie zaświadczenia na formularzu A1 może złożyć: pracownik, pracodawca lub osoba pracująca na własny rachunek. Warto pamiętać, że zaświadczenie A1 jest podstawowym dokumentem w dokumentacji każdego pracodawcy delegującego swoich pracowników za granicę, gdyż poświadcza, że pracownik pracujący za granicą, nadal podlega pod system ubezpieczeń społecznych w Polsce.
Co oznacza rozliczenie zaświadczenia A1?
Formularz A1 służy ustaleniu państwa właściwego do wymiaru i poboru składek na ubezpieczenie społeczne z tytułu wykonywania działalności gospodarczej lub świadczenia pracy najemnej za granicą. W związku z tym rozliczenie zaświadczenia A1 oznacza, że pracodawca lub pracownik odprowadza składki ubezpieczeniowe zgodnie z przepisami ubezpieczeniowymi w danym kraju Unii Europejskiej. Pracownicy delegowani do pracy w innym kraju Unii Europejskiej odprowadzają składki ubezpieczeniowe w kraju, w którym są zatrudnieni (kraju macierzystym).
Od 1 kwietnia 2022 r. wnioski o zaświadczenia A1 należy składać do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych wyłącznie w formie dokumentów elektronicznych za pośrednictwem Platformy Usług Elektronicznych (PUE) ZUS. To wszystko dokładnie wyjaśnia ZUS w swoim poradniku „Jak otrzymać zaświadczenie A1”, ale nawet my przyznajemy, że nie jest to napisane jasnym i zrozumiałym językiem.
Rozliczenie zaświadczenia A1 jest konieczne, aby zapewnić pracownikowi prawo do świadczeń ubezpieczeniowych w danym kraju Unii Europejskiej oraz aby uniknąć podwójnego opodatkowania pracy pracownika. Zaświadczenie A1 potwierdza podleganie osoby ubezpieczeniom społecznym w danym kraju, co zobowiązuje ją do rozliczania swojej pracy w tym kraju zgodnie z tamtejszymi przepisami ubezpieczeniowymi.
Rozliczenie zaświadczenia A1 jest istotnym elementem regulacji zatrudnienia i działalności gospodarczej w obrębie Unii Europejskiej, szczególnie w kontekście mobilności pracowniczej i prowadzenia działalności gospodarczej w różnych państwach członkowskich. Zaświadczenie A1 potwierdza, w którym kraju UE osoba jest ubezpieczona społecznie podczas wykonywania pracy transgranicznej, czyli pracy w więcej niż jednym państwie członkowskim.
Zaświadczenie A1, a tymczasowe przeniesienie JDG (Jednoosobowej Działalności Gospodarczej):
W tej sytuacji przedsiębiorca może być zwolniony z obowiązku odprowadzania składek na ubezpieczenie społeczne w kraju, do którego został tymczasowo przeniesiony. Po zakończeniu okresu ważności zaświadczenia A1, który maksymalnie może trwać 24 miesiące, konieczne jest opłacanie składek w państwie, w którym faktycznie prowadzona jest działalność.
Przykład:
Pani Katarzyna prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą w Polsce, świadcząc usługi konsultingowe. Otrzymuje zlecenie od firmy niemieckiej, które wymaga jej obecności w Niemczech przez 18 miesięcy. Pani Katarzyna uzyskuje zaświadczenie A1, które potwierdza, że nadal podlega polskiemu systemowi ubezpieczeń społecznych pomimo tymczasowej pracy w Niemczech. Po powrocie do Polski po 18 miesiącach, kontynuuje odprowadzanie składek w Polsce.
Zaświadczenie A1, a praca w kilku krajach UE i Polsce:
W tej sytuacji, aby zachować status ubezpieczenia społecznego w Polsce, konieczne jest uzyskanie przychodu na poziomie co najmniej 25% całkowitego wynagrodzenia z pracy wykonywanej w Polsce w trakcie ważności zaświadczenia A1. Oznacza to, że znacząca część działalności musi być realizowana na terenie Polski.
Przykład:
Pan Tomasz jest konsultantem IT zatrudnionym przez polską firmę, ale regularnie pracuje w różnych projektach w Polsce, Niemczech i Francji. W ciągu roku, 40% jego przychodów pochodzi z pracy wykonywanej w Polsce, a reszta z projektów realizowanych w innych krajach UE. Dzięki zaświadczeniu A1, Pan Tomasz jest ubezpieczony w Polsce, ponieważ spełnia wymóg osiągania minimum 25% swojego przychodu z pracy wykonywanej w Polsce.
Zaświadczenie A1, a praca w jednym kraju UE i Polsce:
Podobnie jak w przypadku pracy w kilku krajach UE, tutaj również wymagane jest, aby co najmniej 25% całkowitego wynagrodzenia pochodziło z pracy wykonywanej w Polsce w okresie obowiązywania zaświadczenia A1.
Przykład:
Pani Agnieszka jest pracownikiem firmy budowlanej z siedzibą w Polsce, ale została delegowana do rocznego projektu w Hiszpanii. Jednak nadal pracuje zdalnie dla klientów z Polski, generując 30% swojego rocznego dochodu z tych zleceń. Mimo że fizycznie przebywa w Hiszpanii, zaświadczenie A1 pozwala jej na pozostanie w polskim systemie ubezpieczeń społecznych, dzięki spełnieniu kryterium minimalnego 25% przychodu z Polski.
W praktyce, ogólna ocena prowadzenia działalności gospodarczej lub pracy najemnej bierze pod uwagę zarówno lokalizację wykonywanej pracy, jak i pochodzenie przychodów. Jeśli pracownik lub przedsiębiorca spędza co najmniej 25% czasu pracy lub uzyskuje co najmniej 25% swojego wynagrodzenia w państwie członkowskim, w którym ma miejsce zamieszkania, uznaje się, że znacząca część pracy jest wykonywana w tym państwie. To ma bezpośredni wpływ na określenie, w którym państwie należy odprowadzać składki na ubezpieczenie społeczne.
Rozliczenie zaświadczenia A1 ma kluczowe znaczenie dla zapewnienia pracownikowi prawidłowego ubezpieczenia społecznego oraz uniknięcia sytuacji podwójnego opodatkowania. Dlatego tak ważna jest świadomość różnych zasad rozliczania zaświadczeń A1 w zależności od indywidualnej sytuacji pracownika lub przedsiębiorcy.
Osoba, która otrzymała zaświadczenie A1, jest zobowiązana m.in. do:
- Rozliczenia swojej pracy w danym kraju na podstawie przepisów ubezpieczeniowych obowiązujących w tym kraju. Osoba musi przestrzegać przepisów ubezpieczeniowych obowiązujących w danym kraju i rozliczać swoją pracę zgodnie z tymi przepisami. Tylko wtedy rozliczanie zaświadczenia A1 jest prawidłowe.
- Zgłoszenia swojego pobytu w danym kraju w odpowiednim organie ubezpieczeniowym. Osoba jest zobowiązana zgłosić swój pobyt w danym kraju w odpowiednim organie ubezpieczeniowym w celu ustalenia zakresu ubezpieczenia oraz innych istotnych kwestii związanych z ubezpieczeniami społecznymi.
- Zgłoszenia zmiany adresu w danym kraju w odpowiednim organie ubezpieczeniowym. Osoba jest zobowiązana zgłosić zmianę adresu w danym kraju w odpowiednim organie ubezpieczeniowym w celu aktualizacji danych ubezpieczeniowych.
Czym grozi nierozliczenie formularza A1 w ZUS?
Brak rozliczania zaświadczenia A1 może grozić różnymi konsekwencjami, w zależności od kraju, w którym pracownik wykonuje pracę. Poniżej przedstawiono kilka przykładowych konsekwencji:
- Najważniejszą konsekwencją jest fakt, że jeśli nie rozliczysz A1, to możesz mieć problemy podczas szukania kolejnej pracy za granicą.
- Grzywny lub kary pieniężne. W niektórych krajach brak rozliczenia zaświadczenia A1 może skutkować nałożeniem grzywien lub kar pieniężnych na osobę, lub pracodawcę, którzy nie rozliczyli zaświadczenia.
- Odmowa wypłaty świadczeń z ubezpieczenia społecznego. W przypadku braku rozliczenia zaświadczenia A1 organ zajmujący się ubezpieczeniami społecznymi w danym kraju może odmówić wypłaty świadczeń z ubezpieczenia społecznego (np. zasiłków, rent, emerytur).
- Nieprawidłowe rozliczenie podatków. Brak rozliczenia zaświadczenia A1 może również prowadzić do nieprawidłowego rozliczenia podatków. Osoba lub pracodawca, którzy nie rozliczyli zaświadczenia, mogą być zobowiązani do zapłaty dodatkowych podatków lub kar za nieprawidłowe rozliczenie podatków.
- Jeżeli A1 nie zostanie rozliczona w Polsce, to będziesz musiał rozliczyć podatki w kraju, w którym pracowałeś. Np. w Holandii jest to 37,5 proc. w 1 progu, a w drugim 49,5 proc. To znacznie więcej niż polski ryczałt 5,5 proc. dla usług budowlanych. Prawda?
Rozliczanie zaświadczenia A1 z datą wsteczną – wyjaśnienie i przykłady
Zaświadczenie A1 z datą wsteczną jest cennym narzędziem umożliwiającym regulowanie statusu ubezpieczeń społecznych pracowników, którzy już rozpoczęli pracę za granicą. Jest to szczególnie ważne w kontekście rosnącej mobilności pracowniczej w Unii Europejskiej i potrzeby elastycznego reagowania na dynamiczne warunki rynkowe. Dzięki możliwości uzyskania zaświadczenia A1 z datą wsteczną, pracodawcy mogą zapewnić ciągłość ubezpieczenia swoim pracownikom i uniknąć komplikacji prawnych związanych z międzynarodowym zatrudnieniem.
Zazwyczaj pracodawcy starają się o zaświadczenie A1 przed rozpoczęciem pracy za granicą przez pracownika. Istnieje jednak możliwość uzyskania zaświadczenia A1 z datą wsteczną, co jest istotne w przypadkach, gdy formalności nie zostały dopełnione przed wyjazdem.
Możliwość uzyskania A1 z datą wsteczną
Zaświadczenie A1 z datą wsteczną umożliwia uregulowanie kwestii ubezpieczeń społecznych za okresy, które już minęły. To znacząco ułatwia sytuację dla pracowników i pracodawców, którzy z różnych przyczyn nie dopełnili formalności przed rozpoczęciem pracy za granicą.
Jak uzyskać zaświadczenie A1 z datą wsteczną?
Aby uzyskać zaświadczenie A1 z datą wsteczną, pracodawca lub pracownik musi złożyć odpowiedni wniosek do właściwego organu ubezpieczeń społecznych. Ważne jest, aby udowodnić, że pomimo braku formalnego zaświadczenia, warunki do jego wydania były spełnione od początku okresu, na który wnioskowane jest zaświadczenie. Wtedy rozliczanie zaświadczenia A1 będzie prawidłowe.
Przykłady zastosowania A1 z datą wsteczną
- Przypadek Pana Jana, Pracownika Budowlanego:
- Sytuacja: Pan Jan, pracownik budowlany, wyjechał do pracy w Niemczech na 6 miesięcy. Jego pracodawca, polska firma budowlana, nie zdążyła wystąpić o zaświadczenie A1 przed rozpoczęciem pracy Pana Jana za granicą.
- Rozwiązanie: Po powrocie Pana Jana do Polski, firma złożyła wniosek o wydanie zaświadczenia A1 z datą wsteczną, pokrywającą cały okres pracy w Niemczech. Dzięki temu Pan Jan pozostał objęty polskim systemem ubezpieczeń społecznych, unikając problemów z niemieckim systemem ubezpieczeń.
- Sytuacja Pani Ani, Konsultantki IT:
- Sytuacja: Pani Ania, pracująca w polskiej firmie IT, została delegowana do pracy w projekcie w Belgii. W wyniku szybkiego tempa organizacji wyjazdu, firma zapomniała wystąpić o zaświadczenie A1.
- Rozwiązanie: Po kilku miesiącach, firma zorientowała się o braku zaświadczenia i złożyła wniosek o A1 z datą wsteczną. Zaświadczenie zostało wydane, potwierdzając, że Pani Ania przez cały okres pracy w Belgii była ubezpieczona w Polsce.
- Przypadek Firmy Konsultingowej:
- Sytuacja: Międzynarodowa firma konsultingowa zatrudniająca pracowników z różnych krajów UE, w tym z Polski, nie zawsze zdążyła uzyskać zaświadczenia A1 przed rozpoczęciem projektów.
- Rozwiązanie: Firma systematycznie składała wnioski o wydanie zaświadczeń A1 z datą wsteczną dla swoich pracowników, co pozwalało na uniknięcie problemów z różnymi systemami ubezpieczeń społecznych w UE.
Jak widać temat rozliczania zaświadczenia A1 nie jest łatwy. Dlatego proponujemy zarówno pracownikom jak i pracodawcom skorzystanie z usług Biura Rachunkowego Precyzja. Specjalizujemy się w tych zagadnieniach i z chęcią pomagamy w uniknięciu raf i mielizn związanych z biurokracją wiążącą się z pracą zagranicą 🙂
Dzień dobry posiadam zaświadczenie a1 na Austrię wydana w listopadzie zeszłego roku. ( 25 proc dochodów w Polsce) Chciałbym do posiadanej a1 dodać państwo Niemcy. Czy jest to możliwe? Czy muszę rozliczyć posiadaną A1 i złożyć nowy wniosek dotyczący dwóch państw?
Dzień dobry,
Jeśli posiada Pan zaświadczenie A1, które zostało wydane na Austrię i chce Pan dodać do niego Niemcy, to należy postępować zgodnie z określonymi procedurami.
Zaświadczenie A1 potwierdza, że pracownik podlega ubezpieczeniom społecznym w kraju wysyłającym. W przypadku chęci rozszerzenia zakresu zaświadczenia na inne państwo członkowskie, nie jest możliwe „dodanie” nowego kraju do już wydanego A1. W takim przypadku konieczne jest złożenie nowego wniosku o wydanie zaświadczenia A1 obejmującego oba państwa, tj. Austrię i Niemcy.
Oto kroki, które powinien Pan podjąć:
Rozliczenie obecnego zaświadczenia A1: Należy zakończyć dotychczasowe zaświadczenie A1 wydane na Austrię. Prosimy skontaktować się z instytucją, która wydała to zaświadczenie, aby uzyskać informacje na temat procedury jego zamknięcia.
Złożenie nowego wniosku: Następnie należy złożyć nowy wniosek o wydanie zaświadczenia A1, które obejmie oba państwa: Austrię i Niemcy. Wniosek ten powinien zawierać odpowiednie uzasadnienie i dokumentację, w tym informacje o planowanej pracy w obu krajach.
Warto także rozważyć zlecenie takich działań dla biura rachunkowego specjalizującemu się w rozliczeniach dochodów z zagranicy i zaświadczeń A1, aby upewnić się, że wszystkie formalności są prawidłowo dopełnione i aby uniknąć ewentualnych komplikacji.
Pozdrawiamy,
Zespół Biura Rachunkowego Precyzja
Witam, mam problem ponieważ dostałem decyzję z polskiego ZUSu, że w roku 2023 podlegałem pod holenderskie ubezpieczenie z tytułu nie zdobycia 5% wymaganych dochodów z Polski. Najprawdopodobniej będę musiał zapłacić wyrównanie za cały rok w Holandii i chciałbym to obliczyć lecz nigdzie nie mogę znaleźć informacji o stawkach. Jestem osobą samozatrudnioną. Bardzo proszę o pomoc chociaż w podaniu stawek które obowiązują w Holandii
Panie Dominiku,
Wyliczenie podatku do zapłaty jest zależne od czynników takich jak:
– kwota osiągniętego dochodu,
– poniesione koszty firmowe,
– zastosowane ulgi podatkowe dla przedsiębiorców.
W 2023 roku w Holandii obowiązywały dwa progi podatkowe zależne od wysokości dochodów:
– I próg o stawce 36,97% dotyczy dochodów do 75 624 euro,
– II próg podatkowy wynoszący 49,5% przeznaczony jest dla dochodów powyżej 75 624 euro.
UWAGA! Nie płaci się wyższej stawki podatku od całego dochodu, a jedynie od nadwyżki ponad 75 624 EUR. Np. przy dochodzie 95 624 EUR rocznie 75 624 EUR będzie opodatkowane stawką 36,97%, kolejne 20 000 EUR stawką 49,5%.
W 2023 roku w Holandii obowiązywały ulgi dla przedsiębiorców takie jak:
– dla samodzielnego przedsiębiorcy (Zelfstandigenaftrek)
– dla początkującego przedsiębiorcy (Startersaftrek)
– dla niepracującego partnera (Meewerkaftrek)
– dla małych i średnich firm (MKB-winstvrijstelling).
Pozdrawiamy,
Zespół Biura Rachunkowego Precyzja
Dzień dobry,
mam wydane zaświadczenia A1 na pracę w Belgii (25 % dochodu musi być w Polsce). Od jakiej kwoty mam wyliczyć te 25 %?
Pani Paulino,
25% jest liczone od całości dochoduu osiągniętego w okresie trwania zaświadczenia A1.
Na przykład, jeśli zarobiła Pani łącznie 100 tys. zł (co stanowi 100% dochodu), to 75 tys. zł dochodu może być osiągnięte za granicą, a 25 tys. zł dochodu musi być osiągnięte w Polsce.
Z poważaniem,
Biuro Rachunkowe Precyzja Sp. z o.o.
Dzień Dobry, jestem freelancerem, nie prowadzę działaności, ale jestem ubezpieczona w Polsce (dobrowolny KRUS). Dostałam projekt za granicą (Węgry) na okres ok 4 miesięcy. Musiałam wyjechać z dnia na dzień. Chciałabym ubiegać się o certyfikat A1, ale niestety strona ZUS jest dla mnie ,zawiła’…
Dzień dobry,
Zacznijmy od tego, że o zaświadczenie A1 można ubiegać się zarówno w ZUS, jak i w KRUS.
To, do którego urzędu należy się zwrócić, zależy od indywidualnej sytuacji, na ustalenie której mamy obecnie za mało danych.
Wnioski o zaświadczenie A1 do ZUS można składać wyłącznie elektronicznie, poprzez PUE ZUS.
Osoby, które chcą otrzymać zaświadczenie A1 z KRUS, mają trzy opcje na jego złożenie:
– osobiście w placówce KRUS,
– listownie na adres KRUS,
– elektronicznie, za pośrednictwem ePUAP.
Pozdrawiamy,
Zespół Biura Rachunkowego Precyzja
Dzień Dobry
Mąż jest wspólnikiem spólki cywilnej w Polsce, w chwili obecnej pracuje za granicą (Szwajcarii) ma umowę o pracę. Jakie dokumenty muszę przedstawić do Zus żeby nie płacić składek w dwóch krajach.
Pani Agnieszko,
Opierając się na podanych przez Panią informacjach, osoba, która została zatrudniona w Szwajcarii na umowę o pracę, a jednocześnie osiąga przychody jako wspólnik spółki cywilnej w Polsce, jest całkowicie wyłączona spod polskiego systemu ubezpieczeń.
W tej sytuacji podatnika wyrejestrowuje się z ZUS-u. Jako uzasadnienie należy podać podjęcie dodatkowego zatrudnienia w Szwajcarii.
Dodatkowym obowiązkiem jest złożenie w polskim ZUS-ie druku A1, wystawianego przez odpowiednik polskiego ZUS-u w Szwajcarii.
Prosimy jednak pamiętać, że opieramy się na ograniczonych informacjach, które Pani nam dostarczyła, i nie możemy w pełni zagwarantować poprawności odpowiedzi. Zalecamy umówienie się z nami na indywidualną konsultację.
Z poważaniem,
Biuro Rachunkowe Precyzja Sp. z o.o.
Dzień dobry, Chciałabym przez okres dwóch miesięcy pracować zdalnie z zagranicy (to jest moja prośba a nie delegacja ze strony pracodawcy). Firma w której pracuję ma siedzibę w Polsce. Pracodawca powiedział, że jak chce to mam jego zgodę na pracę zdalną z zagranicy pod warunkiem, że wystąpię o zaświadczenie A1. Czy z punktu widzenia ubezpieczenia społecznego takie rozwiązanie jest poprawne? Czy jeżeli chciałabym pracować przez miesiąc z zagranicy, potem znów wrócić i wyjechać ponownie, to muszę wypełniać je dwukrotnie. I jeszcze jedna wątpliwość, jeśli w trakcie mojego popytu coś się stanie i zostanie mi wydane zwolnienie lekarskie jak wówczas będzie to rozliczone w Polsce?
Pani Agnieszko,
Tak, z punktu widzenia ubezpieczenia społecznego, praca zdalna z zagranicy może być rozwiązaniem poprawnym, o ile wystąpi Pani o zaświadczenie A1. Jeśli Pani pobyty za granicą są przerywane i zamierza Pani wielokrotnie wyjeżdżać i wracać do Polski, teoretycznie każdy okres pracy za granicą powinien być objęty osobnym zaświadczeniem A1. W praktyce jednak możliwe jest uzyskanie zaświadczenia obejmującego cały planowany okres, jeśli jest on z góry znany i odpowiednio uzasadniony. To naprawdę obszerny temat i w tym komentarzu nie da się go wyjaśnić bez znajomości głębszego kontekstu Pani sytuacji.
Zasady postępowania ze zwolnieniami lekarskimi wystawionymi za granicą różnią się od tych obowiązujących w przypadku zwolnień z polskich placówek.
W Polsce dokumentem uprawniającym do wynagrodzenia chorobowego jest elektroniczne zwolnienie lekarskie (e-ZLA) lub wydruk odpowiedniego formularza z systemu PUE ZUS. Jeśli pracownik otrzyma stosowne zwolnienie za granicą, przysługują mu takie same prawa do zwolnienia od pracy oraz wynagrodzenia chorobowego, jak w przypadku zwolnienia polskiego.
Jednakże, ani w Unii Europejskiej, ani w krajach poza nią, nie funkcjonuje zintegrowany system, który umożliwiałby automatyczny wgląd do zagranicznych zwolnień lekarskich lub uzyskanie prawa do wynagrodzenia czy zasiłku na tej podstawie. Dlatego konieczne jest przedłożenie odpowiednich dokumentów w formie papierowej. Zwolnienie takie powinno zawierać: nazwę zagranicznego zakładu leczniczego lub imię i nazwisko lekarza, początkową i końcową datę niezdolności do pracy, datę wystawienia oraz podpis lekarza.
Braki formalne w takich dokumentach mogą skutkować odmową uznania zwolnienia przez pracodawcę lub ZUS. W niektórych przypadkach konieczne jest także przetłumaczenie dokumentu przez tłumacza przysięgłego na język polski. Obowiązku tego nie ma, jeśli zwolnienie zostało wystawione w państwach członkowskich Unii Europejskiej lub Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu.
Pozdrawiam serdecznie,
Olga Bielecka, Partner
Biuro Rachunkowe Precyzja
Dzień dobry. Przy pracy w Belgii po JDG na A1, musi być 25% dochodów uzyskanych na terytorium Polski. Przykładowo dochód uzyskany w Belgii wyniósł 198660 PLN, czy może być jedną faktura na 49665 PLN? Czy liczy się po miesiącu czy łącznie za rok?
Panie Oleksandr,
Przepisy określają, że aby móc skorzystać z A1, co pozwala na podleganie polskiemu systemowi ubezpieczeń społecznych, przedsiębiorca musi uzyskać co najmniej 25% swoich dochodów w Polsce.
Czy jedna faktura na 49 665 PLN spełni wymóg? Pod warunkiem, że wystawi Pan tylko dwie faktury w roku. Chodzi o tzw. naprzemienność.
Tak, przy założeniu, że dochód uzyskany w Belgii wyniósł 198 660 PLN, faktura na 49 665 PLN (co stanowi dokładnie 25% tego dochodu) będzie spełniać wymagania dotyczące uzyskania dochodów na terytorium Polski. Ale… nie ma tu spełnionego warunku naprzemienności pracy. Co do okresu rozliczeniowego, przepisy nie precyzują jednoznacznie, czy dochód musi być rozliczany miesięcznie, kwartalnie, czy rocznie. Zasadniczo, jeśli jest to kontrolowane, dochody mogą być sprawdzane zarówno na podstawie okresów miesięcznych, jak i całorocznych. Dlatego warto dążyć do utrzymania proporcji 25% na bieżąco w ciągu roku, aby uniknąć potencjalnych problemów podczas kontroli. Tutaj przydaje się biuro rachunkowe specjalizujące się w tej tematyce (np. nasze), które na bieżąco, miesiąc w miesiąc, rok w rok, monitoruje Pana przychody i koszty i liczy Panu właściwe proporceje.
Pozdrawiam serdecznie,
Olga Bielecka,Partner
Biuro Rachunkowe Precyzja
Proszę o pomoc,
Firma wysyła pracowników za granicę do prac ogólnobudowlanych. Wiem , że muszę wystąpić o zaświadczenia A1 dla pracowników .
Proszę o informację, jak rozliczyć zaświadczenie A1, jeżeli firma nie świadczy żadnych usług w Polsce i nie będzie mogła mieć 25% dochodu w PL.
Jak będzie wyglądało rozliczenie i czy w ogóle możemy starać się o zaświadczenia.
Pozdrawiam
Pani Angeliko,
Na podstawie tak skąpych informacji moja odpowiedź będzie bardzo ogólna. W takiej sytuacji naeży uwzględnić wiele czynników i sugeruję skontaktować się z profesjonalistami, którzy pomogą Państwu uniknąć mielizn prawnych i późńiejszych kłopotów z ZUS.
Do rzeczy:
Mimo braku osiągania 25% dochodu w Polsce, firma może starać się o zaświadczenie A1, pod warunkiem, że prowadzi rzeczywistą działalność w Polsce. Warto zadbać o odpowiednią dokumentację i złożyć wniosek do ZUS.
Kluczowe jest, aby firma miała rzeczywistą działalność w Polsce. Oznacza to, że siedziba firmy, zarząd oraz administracja muszą znajdować się w Polsce, a firma musi prowadzić realną działalność gospodarczą.
Wniosek o zaświadczenie A1 można złożyć do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (ZUS). W formularzu należy podać informacje dotyczące pracowników, miejsca wykonywania pracy oraz przewidywanego okresu delegacji.
W celu uzyskania zaświadczenia A1, konieczne jest przedstawienie dokumentacji potwierdzającej, że firma prowadzi rzeczywistą działalność w Polsce. Dokumenty te mogą obejmować:
– Umowy z polskimi kontrahentami,
– Faktury wystawiane w Polsce,
– Dowody opłacania składek na ubezpieczenia społeczne w Polsce,
– Dokumenty potwierdzające prowadzenie działalności gospodarczej w Polsce (np. umowy najmu biura, rachunki za media).
Składki na ubezpieczenia społeczne:
Pracownicy, którzy posiadają zaświadczenie A1, będą nadal podlegać polskiemu systemowi ubezpieczeń społecznych. Oznacza to, że składki na ubezpieczenia społeczne będą opłacane w Polsce.
Podatek dochodowy:
W przypadku pracowników delegowanych, którzy posiadają zaświadczenie A1, podatek dochodowy jest zazwyczaj rozliczany w kraju wykonywania pracy. Jednakże, dokładne zasady mogą zależeć od umów o unikaniu podwójnego opodatkowania pomiędzy Polską a krajem, do którego pracownicy są delegowani.
Z poważaniem,
Biuro Rachunkowe Precyzja Sp. z o.o.
Dzień dobry, dostałem pracę w Niemczech, jednocześnie jestem w Polsce zatrudniony na umowę zlecenie. W Polsce też mieszkam. ZUS stwierdził, że podlegam polskiemu ustawodawstwu i wystawił dokument A1. Co mam zrobić z tak wystawionym dokumentem? Dziękuję.
Panie Grzegorzu,
Gratulacje z powodu nowej pracy w Niemczech! 🙂
Dokument A1 jest ważnym zaświadczeniem, które zapewnia ciągłość Pańskiego ubezpieczenia społecznego w Polsce, mimo pracy za granicą. Dlatego tak ważne jest odpowiednie zarządzanie nim, aby uniknąć problemów prawnych i administracyjnych.
Oto kroki, które powinien Pan podjąć z tym dokumentem:
Musi Pan przekazać dokument A1 pracodawcy w Niemczech, aby poinformować go, że podlega Pan polskiemu ustawodawstwu w zakresie ubezpieczeń społecznych. Dokument ten zwalnia Pana z konieczności opłacania składek na ubezpieczenia społeczne w Niemczech.
Proszę przechowywać kopię dokumentu A1 w swoich aktach osobistych na wypadek kontroli ze strony niemieckich lub polskich organów ubezpieczeń społecznych. Może to być przydatne również przy rozliczeniach podatkowych.
Pomimo pracy w Niemczech, będzie Pan nadal opłacać składki na ubezpieczenia społeczne w Polsce. Proszę upewnić się, że wszystkie składki są regularnie odprowadzane, aby uniknąć problemów z ubezpieczeniem zdrowotnym, emerytalnym i innymi świadczeniami.
Jeśli zmienią się warunki Pańskiej pracy, miejsce zamieszkania lub jeśli przestanie Pan pracować w Niemczech, proszę poinformować o tym ZUS, aby dokument A1 mógł zostać odpowiednio zaktualizowany lub anulowany.
Ostatnim aspektem jest te słynne 25 proc. konieczności osiągania dochodów w Polsce: proszę znaleźć takie biuro rachunkowe, który będzie potrafiło na bieżąco obliczać właściwe proporcje i pilnować formalności z tym związanych.
Mamy wielu klientów, którym musimy wyprowadzać (a czasami jest to już niemożliwe) ich problemy z zaświadczeniem A1, bo ZUS wyznaczył im np. miejsce płacenia składek w Niemczech czy Holandii. Właśnie dlatego, że oni albo ich księgowy nie znał całej tematyki z tym związanej.
Pozdrawiam serdecznie,
Olga Bielecka, Partner
Biuro Rachunkowe Precyzja
Panie Grzegorzu,
Gratulacje z powodu nowej pracy w Niemczech! 🙂
Dokument A1 jest ważnym zaświadczeniem, które zapewnia ciągłość Pańskiego ubezpieczenia społecznego w Polsce, mimo pracy za granicą. Dlatego tak ważne jest odpowiednie zarządzanie nim, aby uniknąć problemów prawnych i administracyjnych.
Oto kroki, które powinien Pan podjąć z tym dokumentem:
Musi Pan przekazać dokument A1 pracodawcy w Niemczech, aby poinformować go, że podlega Pan polskiemu ustawodawstwu w zakresie ubezpieczeń społecznych. Dokument ten zwalnia Pana z konieczności opłacania składek na ubezpieczenia społeczne w Niemczech.
Proszę przechowywać kopię dokumentu A1 w swoich aktach osobistych na wypadek kontroli ze strony niemieckich lub polskich organów ubezpieczeń społecznych. Może to być przydatne również przy rozliczeniach podatkowych.
Pomimo pracy w Niemczech, będzie Pan nadal opłacać składki na ubezpieczenia społeczne w Polsce. Proszę upewnić się, że wszystkie składki są regularnie odprowadzane, aby uniknąć problemów z ubezpieczeniem zdrowotnym, emerytalnym i innymi świadczeniami.
Jeśli zmienią się warunki Pańskiej pracy, miejsce zamieszkania lub jeśli przestanie Pan pracować w Niemczech, proszę poinformować o tym ZUS, aby dokument A1 mógł zostać odpowiednio zaktualizowany lub anulowany.
Ostatnim aspektem jest te słynne 25 proc. konieczności osiągania dochodów w Polsce: proszę znaleźć takie biuro rachunkowe, który będzie potrafiło na bieżąco obliczać stosowne proporcje i pilnować formalności z tym związanych.
Mamy wielu klientów, którym musimy wyprowadzać (a czasami jest to już niemożliwe) ich problemy z zaświadczeniem A1, bo ZUS wyznaczył im np. miejsce płacenia składek w Niemczech czy Holandii. Właśnie dlatego, że oni albo ich księgowy nie znał całej tematyki z tym związanej.
Pozdrawiam serdecznie,
Olga Bielecka, Partner
Biuro Rachunkowe Precyzja
Od kiedy przepisy ubezpieczeniowe wpływają na rezydencję w podatku dochodowym, bo chyba coś przegapiłem w przepisach. 😉
Panie Patryku,
Faktycznie przepisy ubezpieczeniowe jako takie nie wpływają bezpośrednio na rezydencję podatkową, jednak zaświadczenie A1 ma istotne znaczenie w kontekście określenia kraju właściwego do opłacania składek na ubezpieczenia społeczne. W praktyce, miejsce opłacania składek na ubezpieczenia społeczne może wpływać na sposób rozliczania podatków dochodowych, zwłaszcza w kontekście uniknięcia podwójnego opodatkowania.
Zaświadczenie A1 potwierdza, że pracownik podlega przepisom ubezpieczeniowym danego kraju, mimo że wykonuje pracę w innym państwie członkowskim Unii Europejskiej. Oznacza to, że składki na ubezpieczenia społeczne są opłacane w kraju, który wydał zaświadczenie A1, co może prowadzić do rozliczeń podatkowych zgodnie z przepisami tego kraju.
W praktyce, brak zaświadczenia A1 może prowadzić do problemów z ustaleniem miejsca, gdzie składki powinny być opłacane, co z kolei może wpływać na rezydencję podatkową i obowiązki podatkowe pracownika. Z tego powodu, ważne jest posiadanie zaświadczenia A1, aby uniknąć nieporozumień i problemów związanych z podwójnym opodatkowaniem.
Dzień dobry,
To w jaki sposób rozliczyć A1, bo suma sumarum nie napisali tego Państwo. Napisali Państwo tylko, że na podstawie przepisów ubezpieczeniowych panujących w danym kraju. To chociaż, który to przepis prawny?
Dzień dobry,
Jeśli chodzi o rozliczanie zaświadczenia A1, to kluczowe przepisy regulujące tę kwestię znajdują się w ustawie o systemie ubezpieczeń społecznych z dnia 13 października 1998 r. (Dz. U. z 2023 r. poz. 547, 852) oraz w przepisach rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 883/2004 z dnia 29 kwietnia 2004 r. dotyczących koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego. Te przepisy jasno określają zasady podlegania ubezpieczeniom społecznym i składania wniosków o zaświadczenie A1 w przypadku pracowników delegowanych lub osób pracujących w więcej niż jednym państwie członkowskim Unii Europejskiej.
W skrócie, osoba ubiegająca się o zaświadczenie A1 musi stosować się do reguł wynikających z ustaw o ubezpieczeniach społecznych w kraju swojej rezydencji, jak również w kraju, do którego jest delegowana. Szczegółowe przepisy dotyczące tego, kto i kiedy podlega ubezpieczeniom społecznym, można znaleźć w art. 13 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz w przepisach koordynujących UE.
Mam nadzieję, że to rozjaśniło kwestię prawną.
Pozdrawiam serdecznie,
Olga Bielecka, Partner
Biuro Rachunkowe Precyzja
Dzien dobry
Jesli przez rok trwania a1 nie uzyskam 25% przychodu z Polski, to jak mam rozliczyc tą a1, zeby uzyskac następną?
Panie Tomaszu,
Jeśli podczas trwania zaświadczenia A1 uzyskał Pan mniej niż 25% przychodu z Polski, mogą pojawić się poważne konsekwencje dotyczące sytuacji podatkowej oraz możliwości uzyskania kolejnego zaświadczenia A1.
1. Odrzucenie rozliczenia przez ZUS: ZUS może odrzucić rozliczenie A1, jeżeli uzna, że dochody z Polski nie stanowiły wystarczającej części (mniej niż 25%) całkowitych przychodów. W praktyce oznacza to, że ZUS może odmówić wydania kolejnego zaświadczenia A1.
2. Przeniesienie rezydencji podatkowej: W coraz większej liczbie przypadków ZUS decyduje się na przeniesienie rezydencji podatkowej do kraju, w którym faktycznie były świadczone usługi przez większość czasu. Oznacza to, że może Pan zostać zobowiązany do rozliczenia podatków w tym kraju, co może prowadzić do powstania zaległości podatkowych oraz konieczności zapłaty podatku za ten okres w innym kraju.
3. Jak postępować w takiej sytuacji?
Dokumentacja i wyjaśnienia: Ważne jest, zebranie pełnej dokumentacj dotyczącej dochodów zarówno w Polsce, jak i za granicą, oraz przedstawienie szczegółowego wyjaśnienia do ZUS. Można próbować uzasadnić, dlaczego nie uzyskano 25% przychodu z Polski, co może pomóc w uniknięciu negatywnych konsekwencji.
Olga Bielecka, Partner
Biuro Rachunkowe Precyzja
Dzien dobry,
mam a1 na trzy kraje tj. niemcy, holandia, belgia , natomiast finalnie bede pracowal tylko w Holandii. Musze robic korekte A1 i usuwac pozostale dwa kraje, czy moge po prostu pracowac na tym co mam, wykazac 75% dochodow w Holandii, a pozostale 25% w Polsce?
Pozdrawiam
Panie Konradzie,
Technicznie, może Pan pracować w Holandii na obecnym zaświadczeniu A1. Należy jednak pamiętać, że pozostawienie na zaświadczeniu A1 krajów, w których faktycznie nie będzie Pan pracować, może prowadzić do komplikacji podczas kontroli przez organy belgijskie, niemieckie lub ZUS.
Może to nawet prowadzić do wycofania przez ZUS posiadanej A1 i przeniesienia rezydencji podatkowej do kraju, w którym faktycznie były świadczone usługi.
Zalecam złożenie wniosku do ZUS o skrócenie okresu trwania obecnego zaświadczenia A1 i wystąpienie z nowym wnioskiem, w którym uwzględniona będzie tylko Holandia. Wniosek o zaświadczenie A1 na jeden kraj różni się od tego na wiele krajów – trzeba spełnić różne wymogi zarówno dotyczące ich uzyskania, jak i rozliczenia.
Olga Bielecka, Partner
Biuro Rachunkowe Precyzja
Witam w 21 roku dokładnie w sierpniu założyłem działalność jednoosobową po 2 miesiącach starałem się o deklarację A1. I uzyskałem ją 1 listopada 21r decyzja wydana na dwa lata. . na Francję W między czasie miałem umowę o pracę z pracodawcą Francuzkim . Data 1.09.2021 a zakończyła się 30.09.2021. Pytanie brzmi czy tak mogło być ? Jeśli nie to jakie konsekwencje z tego mogą być i o jakich kwotach tu mówimy.
Panie Tomaszu,
Niestety prawo nie przewiduje możliwości wykonywania tych samych czynności w tym samym czasie zarówno na umowie o pracę jak i na własnej JDG.
Konsekwencje mogą obejmować:
1. Korekty składek i podatków: Władze mogą zażądać uregulowania zaległych składek na ubezpieczenia społeczne oraz podatków, które mogłyby zostać zaniżone przez rozdzielenie dochodów między działalność gospodarczą a umowę o pracę.
2. Odsetki za zwłokę: W przypadku opóźnienia w zapłacie należnych składek i podatków, mogą być naliczane odsetki karne, co znacznie podwyższy koszty.
3. Możliwość uznania działalności za fikcyjną: W skrajnych przypadkach, władze mogą uznać działalność gospodarczą za fikcyjną, co może prowadzić do anulowania uzyskanych korzyści, takich jak ulgi podatkowe.
W przypadku wystąpienia takich naruszeń, możliwe jest także nakładanie grzywien. Wysokość potencjalnych kar zależy od wielu czynników, w tym od skali naruszenia i lokalnych przepisów. Aby dokładniej ocenić sytuację i ewentualne ryzyko, zalecamy umówienie się na konsultację.
Olga Bielecka, Partner
Biuro Rachunkowe Precyzja
Dzień dobry,
wystąpiliśmy do ZUSu o wydanie A1 dla dwóch zleceniobiorców, którzy wykonywali pracę w Niemczech. Proszę o informację w jaki sposób po zakończeniu okresu obowiązywania A1 mamy ją rozliczyć w ZUS? Czy składa się jakiś specjalny druk do rozliczenia , czy wysyła się tylko informację ile w okresie trwania A1 przepracowali godzin w Polsce , a ile w Niemczech?
Dziękuję za odpowiedź.
Pani Weroniko,
Chciałbym uprzedzić, że moja odpowiedź ma charakter ogólny, ponieważ pełna analiza sytuacji wymagałaby bardziej szczegółowych informacji dotyczących Państwa zleceniobiorców oraz warunków ich zatrudnienia.
Po zakończeniu okresu obowiązywania formularza A1 dla zleceniobiorców, którzy wykonywali pracę w Niemczech, nie ma potrzeby składania specjalnego formularza rozliczeniowego w ZUS. Niemniej jednak, ważne jest, aby zleceniodawca odpowiednio rozliczył czas pracy zarówno w Polsce, jak i za granicą. Należy samodzielnie przygotować zestawienie wykazujące liczbę godzin przepracowanych w Polsce oraz w Niemczech w trakcie obowiązywania A1. Takie rozliczenie powinno być oparte na ewidencji czasu pracy oraz innych dokumentach potwierdzających wykonywanie obowiązków zawodowych w obu krajach.
W przypadku jakichkolwiek wątpliwości, zalecałabym skonsultowanie szczegółów z doradcą, aby upewnić się, że wszystkie formalności zostały dopełnione zgodnie z przepisami obowiązującymi w Polsce oraz Niemczech.
Pozdrawiam serdecznie,
Olga Bielecka,
Partner
Biuro Rachunkowe Precyzja Sp. z o. o.