PRACA

ZA GRANICĄ

Praca za granicą jest dla wielu osób źródłem dochodów, które pozwala im żyć w Polsce na wyższym poziomie. Sprzyja temu też stosunkowo niski poziom podatków w Polsce w stosunku do Unii Europejskiej. Niestety polski system podatkowy i ubezpieczeń społecznych (ZUS) nie należy do najłatwiejszych i najprzyjaźniejszych dlatego świadczymy klientom pracującym za granicą i rozliczającym się w Polsce usługi księgowe.

Zakres usług:

  • ANaszym klientom pomagamy w uzyskaniu dokumentów niezbędnych do rozpoczęcia pracy lub działalności zagranicą i rozliczania jej w Polsce
  • APomoc w uzyskaniu zaświadczenia A1
  • APomoc w ustaleniu rezydencji podatkowej
  • ASporządzanie deklaracji PIT-36 / PIT-37 z wykazem przychodów osiągniętych za granicą
  • ASporządzanie korekt deklaracji podatkowych
  • ARozliczenie w Polsce przychodów osiągniętych za granicą

Zaświadczenie A1

Aby zacząć pracę zagranicą potrzebujemy zaświadczenia A1. Podstawowym celem zaświadczenia A1 jest potwierdzenie podlegania systemowi zabezpieczenia społecznego państwa, które wydało taki dokument. W praktyce oznacza to, że osoba która posiada zaświadczenie nie jest objęta systemem zabezpieczenia społecznego państwa miejsca wykonywania pracy (najemnej lub na własny rachunek).

VAT-UE

W 2022 roku został utrzymany limit zwolnienia podmiotowego w VAT, który wynosi 200.000 zł. Wartość limitu podmiotowego zwolnienia z VAT nie uległa zmianie względem roku poprzedniego. Należy pamiętać, że pracując za granicą i płacąc podatki w Polsce obowiązuje nas też polski VAT jeśli jesteśmy jego płatnikiem.

Obowiązek rejestracji na potrzeby VAT-UE ma przedsiębiorca, który zamierza dokonywać transakcji z kontrahentami zagranicznymi w obrębie państw członkowskich UE. Obowiązkiem tym objęte są również firmy korzystające ze zwolnienia VAT, które dokonywać będą transakcji wewnątrzwspólnotowych. W celu rejestracji podatnik musi złożyć stosowne dokumenty do urzędu skarbowego. Do zawiadomienia służy formularz VAT-R.

W przypadku, gdy przedsiębiorca jest już zarejestrowany na potrzeby podatku VAT (jako podatnik czynny lub zwolniony), musi zgłosić jedynie aktualizację na wskazanym formularzu. Ważnym elementem formularza jest pozycja dotycząca daty rozpoczęcia dokonywania transakcji wewnątrzwspólnotowych.

Rezydencja podatkowa

Nie istnieją ogólnounijne przepisy, które regulowałyby sposób opodatkowania dochodu obywateli UE, którzy mieszkają, pracują lub przebywają poza swoim krajem pochodzenia.

Jednak zazwyczaj kraj rezydencji podatkowej może opodatkować całość Twoich dochodów uzyskanych w dowolnym kraju. Dotyczy to wynagrodzenia, emerytury, świadczeń, dochodów z nieruchomości lub z innych źródeł oraz zysków kapitałowych ze sprzedaży mienia we wszystkich krajach.

Osoby, które mają miejsce zamieszkania dla celów podatkowych w Polsce (czyli rezydenci), mają nieograniczony obowiązek podatkowy. To znaczy, że rozliczają tu wszystkie dochody, zarówno osiągnięte w Polsce, jak i za granicą. 

Miejsce zamieszkania w Polsce ma osoba fizyczna, która spełnia przynajmniej jeden z dwóch warunków: 

  • posiada na terytorium Polski centrum interesów osobistych lub gospodarczych 
  • przebywa na terytorium Polski dłużej niż 183 dni w roku podatkowym. 

Centrum interesów osobistych

Kwestia ustalenia centrum interesów osobistych oraz gospodarczych podatnika ma wpływ na ustalenie jego rezydencji podatkowej, a tym samym na obowiązek podatkowy i odpowiednie opodatkowanie osiąganych dochodów w danym kraju. Urzędy skarbowe są w tej kwestii bardzo rygorystyczne, ponieważ większość sytuacji interpretują na korzyść Skarbu Państwa.

Wyjazd do innego państwa z całą rodziną może powodować przeniesienie centrum interesów osobistych do tego państwa. Wyjazd do pracy za granicę, gdy rodzina pozostaje w Polsce, może powodować utrzymanie centrum interesów osobistych na terytorium Polski. 

W przypadku osób żyjących samodzielnie należy uwzględnić, w którym państwie prowadzone jest gospodarstwo domowe i w którym państwie podatnik uczestniczy w życiu towarzyskim, kulturalnym lub politycznym.

Centrum interesów gospodarczych

Należy wskazać, że w przepisach brak jest definicji ośrodka interesów gospodarczych. W praktyce chodzi tu o miejsce, gdzie osiąga się większość swoich dochodów z pracy zarobkowej, wykonywania wolnego zawodu czy prowadzenia działalności gospodarczej. Ponadto pod uwagę może być wzięta kwestia posiadanych inwestycji w danym kraju, majątku ruchomego i nieruchomego, depozytów czy lokat, a także kredytów lub polis ubezpieczeniowych.

Umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania

Umowa o unikaniu podwójnego opodatkowania to umowa międzynarodowa, która ma na celu ochronę podatników osiągających dochód w dwóch krajach, przed zapłatą podatku dochodowego dwukrotnie.

Umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania (UPO) dają możliwość eliminacji podwójnego opodatkowania. Podstawowy cel zawierania umów o unikaniu podwójnego opodatkowania to eliminacja zjawiska podwójnego opodatkowania w sensie prawnym. Kolejnym celem jest promowanie wymiany towarów oraz usług, a także nieskrępowany przepływ kapitału i osób. Następnym celem, dla którego zawiera się UPO jest zapobieganie uchylaniu się od opodatkowania.

Polska zawarła umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania z większością państw będących kierunkiem emigracji zarobkowej Polaków, w tym ze wszystkimi państwami Unii Europejskiej oraz Europejskiego Obszaru Gospodarczego.

Umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania rozstrzygają, gdzie należy płacić podatki w przypadku wykonywania działalności w Polsce i w innym kraju. Stosuje się w nich dwie metody unikania podwójnego opodatkowania:

  • metodę wyłączenia z progresją
  • metodę proporcjonalnego odliczenia.

Opinie naszych klientów

Pisarz ma pisać a nie rozmawiać z urzędami. Dlatego polecam Biuro Rachunkowe Precyzja bo tam czuję że jestem więcej niż tylko klientem.Vincent V. Severski

Vincent V. Severski

Pisarz, felietonista, były oficer polskiego wywiadu. Najpopularniejszy autor powieści szpiegowskich, m.in. "Nielegalni" (Canał+ nakręcił serial pod tym samym tytułem), "Niewierni", "Nieśmiertelni", "niepokorni", "Plac Senacki 6PM".

ZUS, urząd skarbowy – to nie są rzeczy, którymi chcę się zajmować jako żeglarz i trener. Dlatego Biuro Rachunkowe Precyzja to najlepszy wybór jakiego dokonałem w kwestii swoich podatków w Polsce i zagranicą. Bardzo polecam!.

Jacek Nowak

Jacek Nowak

Żeglarz i trener kadry narodowej Finlandii w klasie 49er

Informatyk rozumie procesy, które są logiczne. Dlatego jeśli chodzi o polski system podatkowy wolę korzystać z Biura Rachunkowego Precyzja.

Marcin Bielecki

Marcin Bielecki

Programista baz danych

Mieszkam za granicą, połowę roku spędzam trenując na całym świecie, czasami w egzotycznych krajach. Biuro Precyzja pozwala mi nie martwić się kwestami podatkowymi i skupić się na pracy. Polecam!

Tomasz Januszewski

Tomasz Januszewski

Jeden z najlepszych trenerów żeglarstwa olimpijskiej klasy 49er. Wieloletni zawodnik polskiej Kadry Narodowej w Żeglarstwie, były trener Kadry Narodowej Indii, obecnie trener kadry 49er FX w Finlandii.

Księgowość przez internet

Zależy Ci na wygodzie? Mieszkasz w Polsce albo zagranicą? Nie chcesz jeździć z fakturami do biura rachunkowego? 

A może chcesz mieć dostęp do sprawdzonych usług? Mamy dla Ciebie propozycję: pełną obsługę przez internet. Po prostu wysyłasz nam faktury mailem a my zajmujemy się resztą. Kontaktujemy się mailem, telefonicznie albo przez komunikatory lub aplikację Slack.

W ten sposób oszczędzasz swój czas! A czas to pieniądz!
Świadczymy usługi w Gdańsku, Gdyni, Sopocie i w Warszawie oraz online – na całym świecie.

Po prostu zadzwoń: +48 517 855 874