Gdzie należy płacić podatki gdy jest się rezydentem podatkowym za granicą i prowadzi się firmę w Polsce? Według Dyrektora KIS w tym wypadku: w Polsce.
W dzisiejszym świecie, gdzie granice stają się coraz mniej widoczne, a biznes coraz częściej przyjmuje międzynarodowy charakter, rezydencja podatkowa staje się kluczowym zagadnieniem dla wielu przedsiębiorców. Jednym z najważniejszych aspektów, który każdy międzynarodowy przedsiębiorca powinien rozważyć, jest kwestia opodatkowania dochodów uzyskiwanych w innym kraju. Taką sytuację mieliśmy okazję zaobserwować w przypadku irlandzkiej rezydentki podatkowej, która zdecydowała się prowadzić działalność gospodarczą w Polsce.
Rezydencja podatkowa za granicą
Kobieta ta, zajmująca się obróbką drewna oraz sprzedażą wytworzonych produktów na terenie Polski, zarejestrowała swoją firmę w Irlandii. Działalność prowadzona była sezonowo, nie dłużej niż 183 dni w roku, na terenie Polski. Pomimo że firma została zarejestrowana za granicą, to fakt wykorzystania polskiej nieruchomości oraz urządzeń znajdujących się na terenie Polski do prowadzenia działalności, spełniał definicję stałej placówki, co według dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej podlegało opodatkowaniu w Polsce.
Podatki tylko za granicą? O nie!
Irlandzka przedsiębiorczyni uważała, że jej dochody powinny być opodatkowane wyłącznie w Irlandii. Jednakże, zgodnie z polskim prawem podatkowym oraz polsko-irlandzką umową o unikaniu podwójnego opodatkowania, obecność stałej placówki w Polsce oznacza, że dochody uzyskane z działalności prowadzonej przez tę placówkę powinny być opodatkowane w Polsce. Definicja stałej placówki obejmuje różne formy aktywności gospodarczej, takie jak filie, zakłady fabryczne, oddziały, przedstawicielstwa, biura czy warsztaty, co bez wątpienia dotyczyło sytuacji tej przedsiębiorczyni.
To stała placówka a nie działalność sezonowa
W świetle tych przepisów, dyrektor KIS stwierdził, że działalność kobiety w Polsce kwalifikuje się jako posiadanie stałej placówki, co skutkuje obowiązkiem opodatkowania uzyskanych dochodów w naszym kraju. Podstawą prawną w tym przypadku jest art. 7 ust. 2 polsko-irlandzkiej umowy międzynarodowej, który jednoznacznie wskazuje na Polskę jako kraj opodatkowania dochodów związanych z działalnością prowadzoną przez stałą placówkę.
Ten przykład doskonale ilustruje, jak istotne jest zrozumienie zasad opodatkowania dochodów na arenie międzynarodowej. W dzisiejszych czasach, gdy wiele przedsiębiorstw decyduje się na ekspansję poza granice swojego kraju, kluczowe staje się świadome zarządzanie kwestiami podatkowymi, aby uniknąć niepotrzebnych komplikacji i dodatkowych kosztów.
Pomimo że proces ten może wydawać się skomplikowany, odpowiednie przygotowanie i znajomość obowiązujących przepisów pozwala na skuteczne uniknięcie pułapek podatkowych i optymalizację obciążeń podatkowych na scenie międzynarodowej.
Olga Bielecka, Partner Biuro Rachunkowe Precyzja Sp. z o. o.
Źródło:
Interpretacja indywidualna dyrektora KIS z 22 marca 2024 r., sygn. 0114-KDIP3-2.4011.64.2024.1.JM